teisipäev, 18. november 2014

10. pruul Singer-Ginger (ingveriõlu)


Pruulitud 18.10.2014



Retsept:



Pale ale
nisu
crystal
Cascade
metsikut humalat
Ingver
Apelsin
Sidrun
Irish moss
Pärm US-05






Mõte teha ingveriõlut on mul alati mõtteis olnud. Mis oleks aga selleks parim aeg, kui mitte talv! Seda õlut ma ei hakanud pruulima kui ingveriõlut, vaid kui lihtsat pale ale-tüüpi õlut, millele on mõnusalt ingverit sisse kühveldatud. Seega ei võtnud ma mitte valmis ingveri retsepti internetist, vaid koostasin hea ja lihtsa pale ale õllebaasi ja arvestasin, et ingverit panen juurde nii “mõrudeuseks” ehk 60-minutil, “aroomiks” 5-minutil ja “dry-hoppimist” ingveriga ma veel kaalusin. Selle õlle idee on teha mõnus kerge talvine õlu, mis ei oleks must kui öö, raske  kui porter, ega kange kui stout, vaid lihtne hele rüübe, mida hea haiguseussi peletamiseks sisse piserdada. Suukaudseks tarbimiseks ning soovitatavalt külmalt!
 

Mr. Reinheitsgebot? Was ist das?

Õlle nime jaoks sain inspiratsiooni ühelt vingelt Eesti bändilt, nimesid nimetamata, kes on põsinud heas vormis juba väga pikka aega ning erinevalt paljudest teistest, pole oma aktsiaid maha mänginud. Minu lugupidamine!

Aastal 2011 sõber Hardiga Rakveres - nahkvest, kuldkett...


Pruulimine ise läks suhteliselt ladusalt – hea lihtne põhi, kus vaid näpuotsaga veidi nisu, mille linnastel puuduvad kestad ning kus suurema protsentuaalse nisu osakaalu puhul võivad filtrid umbe minna. Samuti ei ole kasutatud rukist, mis meskimise ajal tekitab želatiini taolise konsistensi ning samuti lõpeb paremal juhul filtrite ummistusega. Peamiselt on siiski vana hea (aga värske!) odralinnas mis  on ‘isefiltreeruv’ ehk tekitab ise oma kestadest ilusa filtripõhja, kui virret veidi meskinõus ringi lasta. Selliselt jõuab keedunõusse kõige ilusam ja puhtam õllehakatis, mis antud juhul oli ilus kuldpruun. Njämm – lubab head!

Kõik vajalikud linnased jahvatan ma vahetult enne meskimist, kuna siis on tulemus kõige värskem ning meskimise kui ka kogu pruulikoja efektiivsus ka kõrgem, mille üle ma kurta väga ei saa. Meskisin pool tundi 62-kraadi juures, lisaks tund aega 67-kraadi peal. Loputused nagu ikka 75-kraadise veega ning mingeid ummistusi ega takistusi seekorda ootuspäraselt ei esinenud. Küll aga esinesid erinevad artistid pruulimise ajal rüperaalis.



Singer-Vingeri kestev õllelein

Kohe keedu alguses viskasin hulga ingverit sisse, metsiku humala panin 20-minuti peal ning teise satsi ingverit panin 5 minutit enne lõppu. Apelsini ja sidruni lisasin 3 minutit enne keedu lõppu.

Metsik humal Pastika allikasuudmelt

Keet käis ilusasti lõpuni, kõik vajalikud humalad ja ingver ja tsitruselised olid õigel hetkel ja kogustes sisse visatud ning algas jahutamine. Ma kasutan plaatsoojusvahetit mis töötab suhteliselt lihtsal tööpõihmõttel – keedunõust voolab ühest otsast sisse kuum virre ning teisest otsast, kuid mis on omavahel plaatidega eraldatud, hakkab jooksma külm vesi. Seega kuumast virdest saab jahe virre ja külmast veest saab kuum vesi. Füüsika.

Tükeldatud ingver



Kärima läks kaks nõud kokku kogusega 50 liitrit, OG-deks lugesin välja 1.053. Kümme päeva hiljem sifoonisin ümber secondarydesse ning ühte nõusse lisasin ka ingveri “dryhopi”, mis kujutas endast siiski ingverileotist, mis koosnes keedetud veest ja tükk aega ingverit seal sees. Ütleme nii, et vahe oli kahel erineval satsil selgelt olemas, aga see vahe hakkas aja möödudes aina kahanema.  Telliskivis toimunud käsitööõlle festivalil olid mul mõlemad versioonid kaasas, see õlu oli üks rahva lemmikutest ja kadus letilt nagu külm õlu. Festivali ajaks oli kahe versiooni vahe veidi veel olemas, kuid see oli väga väike. Inimeste tagasiside oli üllatavalt (või veidi siiski oodatult?) positiivne – kelle arvates oli tegemist mõnusa ingveriõllega, mõne arvates parima ingveriõllega siiani, kuna polnud magus nagu tavaliselt need kipuvad olemas, kes soovitas järgmine kord panna vähemalt poole rohkem ingverit ning kes soovitas panna veidi vähem. Loogiline ka, sest see kellele ingver ei meeldi, see seda õlut eos ei jooks ega hakka proovima (välja arvatud mu õde, kes ingverit ei talu kuid kes õnneks oli õlledegusteerija KP üldkogul, kui käis festivalide õllede valimine. Ütleme nii, et kui ingver ei maitse, siis ingveriõllest võiks ka eemale hoida :)


Kalamaja Pruulikoda (KP) uus logo

Vahepeal on palju juhtunud - seoses festivaliga ajasime asjad veidi kiiremini liikuma ning andsime meie logomasterile Gerthile puid alla - valmis meie Kalamaja Pruulikoja puine logo, kõige otsesemas mõttes. Lisaks tegime ka festivali tarbeks u 2m kõrge sulgede ehtimise ühe mooduse, sellest aga mõni teine kord vast, ei tahaks väga pikalt plärada. Või ui keegi käis Telliskivi festaril, siis on juba nähtud asi.


Minu arvamus sellest õllest on ülimalt positiivne, järgmine kord ehk panengi rohkem ingverit sisse, kuigi ka seekord oli soovituslik kogus ületatud enam kui kahekordselt. Ei tundnud, et oleks liiast olnud, ajaga ingver muidugi hakkab oma maitset ja lõhna kaotama, sellest pole pääsu. Kes aga on Singer-Gingerit proovinud, võib oma tagasiside jätta Untappd’i.  Ka seda kirjatükki kirjutades võtsin ühe oma viimastest pudelitest ligi ja tõden, et kuradima kahju, et head asjad kõik kord otsa saavad. Kestev õllelein. Aga kõike annab  õnneks uuesti pruulida!


Terviseks!




“Singer-Ginger”
(ingveriõlu)

 

ABV 5.6%
IBU 34
EBC 28
OG 1.050
FG  1.010
Kogus 50l













Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar