pühapäev, 7. september 2014

6.pruul - Meetrine jalg (Imperial IPA)



 Pruulitud 23.08.2014


Linnaste jahvatamisel kasutasime noort tööjõudu

Retsept:

10kg Pale ale linnaseid
4kg nisulinnaseid
1.5kg rukkilinnaseid
1.3kg Caramunich II
1kg rukkihelbeid
0.1kg melanoid linnaseid
70g Target humalaid (60min)
65g Challenger (60min)
100g Tettnang (15min)
100g Chinook (5min)
Cascade ja Amarillo dryhop
Irish moss
Mangrove Jack’s US West Coast M44 





Selle pruuliga tervitan kõiki kaasaegseid (kodu)pruulijaid, kes ammutanud teadmisi ka meie riigipiiridest väljaspool, peas pidevalt ümber arvutades auntse, PSI-sid, barreleid, galloneid jne. Hiljuti avastasin, et paratamatult kasutan viimasel ajal päris palju ühte konkreetset äppi oma telefonis. Jah,  see on ühikute konvertimise äpp Convert Units, mis tõlgib mahud, pikkused, kaalud, rõhud jne. kohalikku süsteemi ning sellega teeb elu lihtsalt väga palju kergemaks. Seega kohe väike soovitus kõigile, kes pole veel ussimängu-telefoni moodsa multi-mega-quadcore-telefoni vastu vahetanud, enda elu lihtsustamiseks oleks aeg see samm ära astuda. Kogu sellest mõõtühikute draamast saigi see Imperial IPA oma nime. Samas Beersmith programmis saab ka kõik konvertimised automaatselt ära teha, aga mitte sellest ei tahtnud ma kirjutada. 


Kes ei tahaks saada osa õlleteost?


Linnaste jahvatamine
Minu soov oli teha topelt-IPA kus sees oleks kindlasti ka rukist. Et siis saaks öelda, et Eesti värk ja puha. Retsepti sai minule kohaselt palju kordi ümber tehtud, kuid lõpuks saime selle  siiski kokku. Pruulmeistritest leidsin ühe Mangrove Jack’si pärmi, mida soovisin proovida – selleks osutus M44 US West Coast, mis sobib kangematele ameerika stiilis õlledele, säilitades ja välja tuues just humala aroomi. Kui ära ei proovi, ega siis ei tea ka ju, eks.  Kuna lootsime saada kanguseks 8.8%, siis arvestasime 2 pakki rehüdreeritud pärmi kääritusnõu kohta (~23L).



Mõne sõnaga ka õllestiili nimeloost. Kõige rohkem teatakse seda stiili meie riigis ilmselt topelt-IPA nime all, aga algselt kutsuti seda Imperial IPA-ks (loomulikult kasutatakse seda nime tänaseni), sellest tuli mugandatud ja lühendatud IIPA, millest siis omakorda häälduse lihtsustamiseks jõuti topelt-IPA’ni. Siin muuseas hakkasin mõtlema, kas soomekeeles on siis tupla-IPA? Kõlab hästi, aga uurige keegi järg :)

Ka seekord olen jäänud  veidi selle õlletegemise kirjutamisega veidi ajast maha, siis pean avama oma analoog-märkmiku (paberist lehed sees)  peakirjaga “Mõdu memuaarid” ja meenutan, kuides see kõik juhtus.  Kuna kirjapulgaga liiga palju ka ei viitsi kirjutada, siis tegime vähemalt mõned pildid. Alguses oli kõik ilus...

Minu hüdromeetri silindri peamine kasutusala.

Pruulipäev algas taaskord imeliselt. Kõik asjad valmistasin eelmine õhtu ette, mis ette valmistada andis ning  tõotas tulla lihtne kuid mõnus õlleteo päev. Erinevalt varasematest pruulidest otsustasime teha selle pruuli 100% Taneliga Kalamaja Pruulikojast koos ning hiljem saadud vili pooleks teha. Niisiis kohtusime taaskord kohe hommikul ühes Kalamaja kohta avaras hoovis ning mõtetes juba hakkasime valmistatavat IIPAT jooma.

SG enne loputamist 1.090 @62C
Lähtevee meskimiseks püüdsime võtta kraanist nii kuuma vett kui võimalik, osa sellest õnnestus väiksemates pottides eelnevalt ka ära keeta, säästes sellega veidi propaani, kuid peamiselt kõvasti aega. Meskisime ilusti 60minutit 62C juures ja alustasime lend-loputamisega (flysparge). Lasin mitte täitsa esimesed virdejooksud hüdromeetri silindrisse ja mõõtsime kuumalt näidu 1.090 – vau! Kuna ilmselt mingisugune karmavõlg oli meil tasumata jäänud, siis õnnestus meil meskinõu filter kohe umbe ajada. Järgnes kusagil pool tundi nuputamist, et kuidas oleks kõige mõistlikum probleemile läheneda, püüdsime heaga, kuid asi lõppes sellega, et aerutasime lusikaga umbes 1.5h meskinõus nagu Eesti neljapaat Sochi olümpial. Aga nagu igal alal, saab jõuga ja saab nõuga. Viimane pool tundi läks juba edukamalt, kuna olime omandanud õige sügamistehnika ja sellega säästime palju kaloripõletust. Peale piisava koguse virde kättesaamist asusime seda kõike keetma.



Tanel meskinõus aerutamas
Nähes seda sodi kogust, mis me läbi filtri oma aerutamisega põhjustasime, kus tavaliselt oleme väga hoolikalt teinud linnaste kestadest filtri ja seda püüdnud säilitada, ei osanud sellest korrast midagi väga head oodata. Vahepeal tuli selget puhast vedelikku, vahepeal mõnusalt helepruuni, midagi taolist nagu ärakäinud pärm. Taga kuklas põles meil pidevalt mingi punane tuli, koos sireeniga...

Algas kee(t)mine. Lisasime juba päris paksule (füüsiliselt paksule) virdele ka topelt-ipale omase koguse humalaid sisse. Lõhnad ja vaatepilt olid võimsad. Kogu keedu vältel oli “roheliste mehikeste” osakaal humalate näol juba päris suur, seega mõttest kogu see mant  läbi plaatsoojusvaheti lasta ma midagi head ma ei lootnud. Nii ka juhtus, et õlle keedu asemel tundus, et keetsime tund aega hernesuppi (konsistentsi suhtes, mitte lõhna) ja nagu oleks sellele lisanud iga 15 minuti tagant želatiini , tükeldatud tilli ning nagu löönuks ka mõned toored munad sisse katki. Kuna mul tavalist vaskspiraaljahutit ka pole, siis otsustasime kallata kogu virde lihtsalt läbi sõela võrdselt kahte käärimisnõusse ja lasta keldris maha jahtuda. Pärmi lisamise lükkasime järgmisele päevale.

Rohke valkude ja proteiinide kogus põhjustas ka keemisel palju vahtu.

"Rohelised mehikesed" lisatud ja teevad oma tööd

See läbi sõela kallamine oli ka veidi nagu enesepetmine – õhest küljest nagu midagi püüad kinni, aga samas 95% sellest jamast läks ikka läbi sõela ning tagant järgi võiks nimetada seda platseebo-puhastuseks või lihtsalt kutsuda seda “aja viitmise vormiks”.

Kääritusnõud keldris maha jahutatud ja pärm lisatud

Järgmisel päeval kui pärmi hakkasin sisse viskama, märkasin seda sadet mis nõude põhja oli selle ööga settinud – oh sa sade! Mehine. Aga lisasin ka kaks pärmi per nõu, seekord siiski rehüdreerimata ja jäin ootama pärmi tegutsemist. Nädal aega hiljem sifoonisime Taneliga mõlemad nõud secondary’desse ümber, mõlema nõu põhja jäi alles 7 liitrit setet – peamiselt valgud, veidi ka humalat ja mõnuga pärmi.

Sellest omakorda nädal hiljem lisasime dryhopi lilled – Amarillo ja Cascade – lõhnad meestele.

Kannatas väljas pudelitesse villida küll


Veel nädal hiljem villisime väikestesse 0.33l pudelitesse Taneliga koos, seekord tegime seda esmakordselt õues. Läks päris ladusalt ja saime kokku 90 pudelit ilusalt lõhnavat jooki. Ka maitse oli võga timmu. Arutasime, et seda jooki ei sobiks suuremasse pudelisse villida, veel vähem KEGi ning kui seda jood, siis tunned kuidas eurod ja kõik need rasked töötunnid su suust läbi voolavad. Aga ega selle teksti kirjutamisehetkel ma valmis õlle maitsnud ei olegi, peab lootma et maha ei pea kallama.

Peale rasket kuid kurnavat õlletegu tegime ka väikese grilli ja õlle, kummagagi ei pingutanud väga üle, ärge seda tehke ka teiegi. Liha marinaadis seekord Tanel, kus kasutas lisaks teistele maitseainetele ka omatehtud nisuõlut.


Mul tegelikult veel mõned õlled praeguseks hetkeks juba pruulitud, üritan nendest ka kirjutada. Märksõnadeks taas veri, higi, raske päev  ja must huumor, aga see on tulevikurütmika...

PS. Kogu selle ummistuse draama põhjustaja selgus septembrikuise kodupruulijate kokkutulekult – nimelt rukkilinnased ja seda enam ka rukkihelbed moodustavad meskis väga inetu kissellitaolise konsistensi, mida on päris raske läbi filtri suruda. Seega hoidke oma rukkilinnaste suhe üldise grainbilliga madal. Tarkust voolab igast kokkutulekust, soovitan soojalt! Õlut aga külmalt.

PS2. Mõtlesin, et kui keegi soovib mu mingit retsepti  näha/proovida/katsetada/aretada, siis võin vabalt oma Beersmithi .bsmx retseptifaile jagada.

Terviseks!



Peale "aerutamist" oli filter täiesti ära vägistatud - sõlmes ja keerdus, seega pidin tõmbama selle millegi pika ja kõva otsa, et oma kuju tagasi saada. Vana hea harjavars päästis hädast välja.


Meetrine Jalg (Imperial IPA)
ABV 9.3%
IBU 80
EBC 24
OG 1.088
FG  1.017
Kogus 30l



2 kommentaari:

  1. Hei, avastasin sinu blogi, huvitav lugemine. Oleme ka siin algajad pruulijad ja mul tekkiski küsimus seoses linnaste ja vee suhtega. Palju sul algselt meskimiseks vett panid ja pärast lend-spargimiseks kasutasid?

    VastaKustuta
  2. Tere! Ma olen selline natuke tunde- ja silmajärgi tegija, ma täpselt ei mõõda palju ma meski vett panen, aga ma toimetasin selle pruuli puhul niimoodi: kuna linnaseid oli tavalisest rohkem, siis esialgu panin oma 52liitrisesse meskinõusse pool ehk u 25 liitrit vett, seejärel lisasin kõik linnased ja helbed. Kartsin, et muidu ei mahu ära, aga sain veel vett lisada, pakuks u 10l. Ülejäänud koguse saime lendloputamisest, seda vett oli ka oma jagu, kusagil 40 liitri kanti. Palju vett jääb linnastesse kinni, aga saime keedunõus siiski lõpuks täis (50-55l). Loodan, et on abiks...

    VastaKustuta