laupäev, 19. aprill 2014

Ettevalmistus ja vajalikud tarvikud maltoosast pruulimiseks.




Esimese asjana peab mainima, et konsentraadist õlle pruulimisel pole väga palju ruumi ega riistvara vaja. Kogu protsess on suhteliselt lihtne – peaksid olema küll mõned elementaarsed teadmised, mis võib õlle ära rikkuda ning kuidas peaks käituma, et seda ohtu minimeerida. Kuid rusikareegel on see, et kui suudad putru teha või suppi keeta, saad edukalt ka õlletegemisega hakkama! Pakun, et ruumipuudus võib olla  kõige suurem mure tavaliselt, kuid niiöelda konservist õlle tegemiseks piisab ka väga väikesest kööginurgast, kus on olemas kraanikauss ja pliit, kus vett keeta. Seda saab teha nii oma korteris, pole vahet kas suures või väikses, suvilas, ühikas, sugulaste või sõprade pool. Juhul, kui korterikaaslane või naine või lapsed peaks sind pruulimise juurest kõrvale hoidma, on alati võimalus seda teha hilistel öötundidel – siis,  kui nad õndsalt magavad ja sellest vaid und näevad, kuidas sa täitsa oma õlut pruulid. 



Alustamiseks läheb vaja nii toorainet kui ka elementaarset pruulimisvarustust. Minuteada Eestis

toodetakse hetkeseisuga küll palju õlut, ka uusi pruulikodasid tuleb juurde nagu küünarnukikaitsmetega poodlejaid osturallildel, kuid pruulimistarvikuid ja toorainet siin väga ei tehta. Muidugi mõningate eranditega –tehakse nii Rakvere maltoosat (see vana hea klassikaline humaldamata tume maltoosa) ning OmaÕlu maltoosa.ee kust saab erinavate stiilidega maltoosakomplekte. Lisaks tavalisele sortimendile teevad nad hooajalisi eriväljandeid. Soovitan neid väga, kuna need tehakse siin samas ja on väga värsked võrreldes muu maailma toodanguga, mille jõudmine Eestisse võtab tavaliselt ikka mõned ajad aega. Värskus on nende puhul peamine tegur. Igaljuhul tasuks vältida poodides tolmukihi all olevaid purke, kuna nendest head rüübet ilmselt ei saa. Pruulimistarvikuid ja –toorainet müüvad Eestis päris mitmed firmad. Enamast paiknevad need firmad küll tõmbekeskustes Tallinnas ja Tartus, kuid tänapäeval sõidavad ka erinevad pakiautod ringi ning pakisaatmine ei tohiks ülemõistuse keeruline olla. Tõsi, kääritusnõud pakiautomaati ei pressi ilma oma funktsionaalsust kaotamata...

Kõige lihtsam on astuda lähimasse pruulimistarvikute poodi. Mina olen soetanud erinavat kaupa nii Tallinnast kui ka Tartust. Näiteks asub pruulimine.ee kauplus Tallinnas aadressil Artelli 10, Pruulmeistriud Kotka 26 Tallinnas ning Tartus Rüütli 4, Gambrinuse pruulikeskus aadressil Teguri 37b. Pärnust olen tellinud pakke kodupruul.eu lehelt. Miks ma soovitan külastada kohalikku pruulimistarvikute poodi, on sellepärast, et nad oskavad väga hästi su vajadustele õiget asja pakkuda. Muidugi pakutakse erinevaid pruulivarustust ka ehitusmaterjalide poodides kui ka super-, hyper-, mini-  ja megamarketites, kuid seal pole olemas vajalikku knowhow-ga kliendituge ning kunagi ei tea, mis kaup seal olemas on. Sellegipoolest võib vahest meeldivalt üllatuda nähes just sulle vajaminevat vidinat papist salvrätikute ja silikoonist lõikelaudade vahel. 



Selle jutuga tahan ma jõuda sinna, et kogu kodupruulimise filosoofia tiirleb umber kohaliku

toodangu – ükski väike pruulikoda ei jääks püsima, kui teda ei toeta kohalikud õllesõbrad ja elanikud. Ma leian, et kui kodune õlletegemine on juba su huviorbiiti särava komeedina jõudnud, siis oleks väga kena vajalik varustus osta kohalikust pruulipoest (ei, ma ei ole ühegi pruulimise ettevõttega seotud, annan vaid head nõu). Alati ei pruugi see võibolla kõige odavam tulla, kuna härrad Hong-Kongist pakuvad E-bay’s asju poole odavamalt ja shipping lahtrisse on ka märgitud “no charge”, siis ei ole see tark tegu mitmel põhjusel. Näiteks mis puudutab garantiid, vigaseid tooteid, kontrollimata kvaliteeti ja mis peamine – raha liigub välja, aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Niisiis, jõudsimegi nüüd läbi Kolgata tee kõige oluliseima kohani ehk vajamineva varustuseni. 


   1.   Kääritusnõu. Seda plastikust ämbrit koos suletava kaanega pakutakse tavaliselt koos kraani ja õhulukuga. Mina soovitan nõule peale kleepida ka temperatuurinäidik, et saaks vajadusel virret soojemaks või külmemaks timmida. Tuleb kasuks.
  
    2.   Segamislabidas. Asendamatu abimees kui tuleb jutuks segamine, sest konsetraadil on komme nõu  põhja kinni jääda.

3.   Õllekomplekt. Alustuseks soovitan teha midagi pinnakääritusmeetodil, milleks on näiteks ale-tüüpi õlu, kuna see oma tugevama maitsega andestab rohkem vigu ja eksimused ei pruugi kohe välja paista. Lager-tüüpi õlut soovitan hakata tegema hiljem, kui on juba väga hea kontroll  temperatuuride osas, kuna see kääritusmeetod ei jäta tavaliselt ühtegi viga märkamata ja rikub su kaua tehtud joogi lihtsalt meelega ära. Suure valiku õllekomplekte leiab pruulimine.ee, pruulmeistrid.ee, pruulikeskus.ee, kodupruul.eu

4. Pudelid. Tavaliselt pruulitakse korraga 20-23 liitrit õlut, mis tähendab et selle koguse peab pudelitesse ära mahutama. Nüüd edasi on maitse asi, kas kasutada 0.33, 0.5 või suuremaid pudeleid. Võib kasutada ka kommertsõlle pudeleid (nagu seda teen mina), mis on korralikult puhtaks pestud. Väga mugavad on kasutada portselankorgiga (traatkorgiga) pudeleid (kasutan neid ka), siis ei pea neid eraldi iga kord korkima. Odavam variant on kasutada klassikalisi kroonkorke, selle jaoks on vaja lisaks pudelitele ka kroonkorke ja korgistajat.

   5.   Puhastusvahend/desinfitseerija. Tegelikult on see olulisuse kohal nr.1. Ilma piisava puhtuseta läheb õlu lihtsalt rikki nagu Mustamäe troll tipptunnil. Ebapiisav puhtus on peamine põhjus miks õlu rikneb, seega on ülitähtis kõik virrega kokkupuutuvad asjad väga hoolikalt puhastada. On kahte sort puhastusvahendei – need mida peab hoolikalt loputama (kloori baasil, ei ole väga keskkonnasõbralikud) ja need mis võivad õlle sisse sattuda ilma mingisugust probleemi ja kõrvalmaitset tekitamata. Kodupruulijale soovitan just seda viimast variant (näiteks StarSan, Chemipro OXI etc.). Pea meeles – enne puhastad ja siis desinfitseerid!

   6. Pudelitäitja. Selle abimehega saad käärinud õlle juba pudelisse villida ilma et see ohtlikult palju hapnikuga kokku puutuks. Igasugune õlle kontakt õhuga ennem villimist teeb maitsele ainult kahju. Õhk (aereerimine) on hea ainult vahetult enne pärmi lisamist virdele!

7. Hüdromeeter/densimeeter. Sellega saad mõõta alkoholisisaldust õlles (või siidris või veinis). Toimib see nii, et võtad näidu enne ja peale kääritamist ning nende kahe näidu põhjal saab arvutada alkoholi sisalduse. Kui näitu mingil põhjusel enne kääritamist ei võetud, siis on raske hiljem täpset kangust määrata. Väga hea viis ka tuvastamaks kääritusprotsessi lõppu – kui näit paar päeva ei lange, on kääritusprotsess lõppenud.

Need asjad on minumeelest miinimum ja väga olulised, et tuleks välja hea õlu.  Juurde võib veel vaadata pudeli kuivataja, termomeetri.
Enamus poed pakuvad ka alustajatele stardikomplekte, kus on kõik vajalik juba olemas. See on mugav viis kõik korraga soetada, kui varasemalt pole midagi olemas ja nii tuleb ka mõni euro säästu. 

Algaja stardikomplekt  sisaldab:
- Kääritusnõu 30l koos kraani ja õhulukuga
- Segamislabidas
- Termomeeter
- Traatkorgiga pudelid
- Pudeli hari
- Pudelite automaattäitja
- Pudelite kuivati
- Suhkru dosaator
- Chemipro Caustic 80g. (puhastusaine)
- Õllekontsentraat omal valikul



Lisaks lisan ka mõningad lingid, kust saab infot hea õllekomplekti valikul (nagu hiljem sain teada, selle reha otsa astusin ka mina, kuna valisin Murphy seaduse kohaselt poes just mitte kõige parema maltoosa.)

Lihtne youtube’i videoõpetus õllekomplektist pruulimiseks algajatele: https://www.youtube.com/watch?v=9eMoIkVhvQ4&list=PL2A9257341E3DF381

Õllekomplektide arvustused ja foorum (UK): http://www.thehomebrewforum.co.uk/showthread.php?t=37183

Kodupruulijate foorum (USA): http://www.homebrewtalk.com/
 
Pruulimisvarustuse poed Eestis:

Programmid ja arvutused:

Kohustuslik kirjandus: “How to brew” by John Palmer  http://www.howtobrew.com/

Kohustuslik muuvi: “How beer saved the World” http://vimeo.com/23278902

Asjalikud youtube’i kanalid:
https://www.youtube.com/user/BrewingTV (kõik pruulimistehnikad)
https://www.youtube.com/user/ChopAndBrew (muhedad pruuliepisoodid)

Lähemas tulevikus kirjutan ka oma õllekomplektide kogemused lahti ja täiendan linkide tabelit ning mingi aeg annan ka kiire ülevaate minu all-grain setup’ist ehk kuidas ma linnastest õlut teen.

Edu pruulimisel ning õhulukk mulksuma!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar