neljapäev, 31. juuli 2014

4. pruul Miss Haizon (Saison)

04.07.2014




Retsept:

Pale ale linnas ~90%
Nisulinnas ~10%
Amarillo
Citra
Irish moss
ingver
apelsini koor
koriandri seemneid
Lallemand Belle Saison


Et miks just saison-stiilis õlu? Ideealge sündis kodupruulijate kokkutulekult, kus tuli jutuks, et sellist tüüpi õlut võiks pruulida augustikuu kokkusaamiseks. Hiljem lasti stiil enamvähem vabaks, aga minus oli saison juba niipalju isu äratanud, et otsustasin ise ühe hea saisoni teha.  Lihtne!

Esimese sammuna hea saisoni saamiseks logisin  oma arvutisse sisse ning lükkasin ruuteri vooluvõrku, et siseneda homo sapiensi mitte-niiväga-pühakohta – internetti. Sirvisin erinevaid retsepte ning filtreerisin välja parimad, mida omakorda modifitseerisin endale meelepäraseks.  Saisoni puhul on palju nüansse tänu Reinheitsgebot’i seadusest üleastumise pärast, seetõttu pidin tegema suurematsorti eeluurimist kuidas täpselt, miks ja kuidas. Et jutt segaseks ei jääks, siis järgnevalt – mis on saison?

Saison tuleneb prantsuskeelsest sõnast “season” ning ajalooliselt pruuliti seda talvel, et suvel oleks põllumeestel kuumadel päevadel hea värskendavat rüübet saada. Alkoholisisaldus tänapäeval on  kusagil 7% kanti, saisoni sünniajal aga loogiliselt grammike madalam - 3-4% vahel (kes neid vildakaid vagusid ikka põllule tahab). Õlu (sakslastele õllelaadne toode, kusa neil ainsana Reinheitsgebot (puhta õlle seadus) veel seaduses) on iseenesest modifitseeritud pale ale,  üle keskmise karboniseeritud, puuviljane ning väga tihti lisatud juurde erinevaid vürtse ja muid lisandeid.

Mina soovisin kindlasti lisada oma pruulile apelsinikoort, koriandri seemneid ja ingverit. Lihtne osa oli tehtud, ehk koostisosad valitud ja retsept enamvähem koos, aga suur küsimärk jäi, et mis kujul sisse keeta ja mis koguses? Näiteks ingveriga on suur vahe, kas lisada virdele juurde 50-grammine ingveritükk, 50gr tükeldatud kujul või 50gr riivitud ingverit. Sama küsimus oli õhus ka aplesinikoorega, koriandri seemnetega oli lihtsalt küsimus, kui palju seda üldse panna? Tore on lugeda teiste pruulijate kirjeldusi, kuidas mis asi mida mõjutab - kas soovid kõrvetavat ingverit või malbet või hoopis üldse taustaks kerget nüanssi, kas lisada riivitult või tükeldatud kujul ning mida tähele panna, aga ega sa täpselt ikka enne teada ei saa, kui pole ise järele proovinud. Mina tegin sellega algust.


Enne tõelist pruulipäeva ma modifitseerisin oma retsepti ümardatult kümme kuni kolmkümmend korda, loomulikult seepärast, et ei suutnud ostustada mis maitset ma ootan oma õllest. Samas ega ma ei osanud midagi oodata, sest polnud kogemust mida teeb näiteks koriandri seemnete lisamine 10gr võrra rohkem või hoopis vähem, ingver peab olema malbe või kõrvetav või ainult nüansiks?

Pruulipäev ise algas taaskord hommikul, olin ise väga põnevil, et kuidas ma siis selle apelsinikoore riivitud saan või viskaks hoopis sisse tervete koortega või kui pisikesteks tükkideks ingverijuur lõigata. Loomulikult sinna juurde kuulus ka linnaste jahvatamine, meskimine 52-liitrises külmakastis, lend-loputamine (fly sparge), keetmine. Keedu ajal humala lisamised, irish mossi lisamine ning käesoleva saisoni puhul ka apelsini koore, ingveri ning koriandri seemnete lisamine. Õnneks tuli Tanel (Kalamaja Pruulikoda) läbi ja riivis ka omale mõned apelsinid,  et oma õlle sisse üht-teist poetada ning kiitis virde lõhna (sealt ka õlle nimi).

Ma seekord väga pikalt tegemise protsessi ei kirjeldaks, rohkem saab aimu mu eelnevatest kirjutistest ning samuti ka tulevastest pruulidest plaanin täpsemalt tehnilist poolt kirjeldada, saisoniga  teeks veidi teisiti.  Aga paari asja tahaks selle pruuli juures siiski välja tuua. Esiteks tegin sellise meski, et temperatuur sai algul veidi madal, nimelt 62 C, seejärel lasin virret meskist välja ja kuumutasin, sedasi sain tõstetud meski tempi soovitud 66 C-ni (ingl.  - unwanted decoction mash). Teiseks, mida tahaks kindlasti mainida on pruulikalender, mis võibolla pole väga tavapärane. Pruulipäev leidis aset 4.juulil, 13.juuli sifoonisin ümber teise kääritusnõusse (pärmi pealt ära), dry-hopi lisasin 31.juuli (oo, Amarillo, sa lõhnad jumalikult!),  esimene villimine KEG-i ja pudelitesse 5.august, teine villimine 7.august (ainult pudelitesse).  Kui kuupäevadelt lasid silmadega moepärast üle, siis sõnadesse pandult oli õlu kääritusnõudes kuu aega. Selle põhjus pole mitte kalli saisoni unustamine keldrisse, vaid lähetus teisele poole ekvaatorit.

Kuna saison sai tehtud ka suuresti kodupruulijate kokkutuleku jaoks, siis selleks ajaks, maksku mis maksab, pidi see ka valmis saama. Lasin dry-hopil olla oma aja ära (4 päeva) ning seejärel said pudelid seista 2,5 päeva soojas ja karboniseeruda ning tervelt pool päeva külmas olla, enne kui saatsin need Aivoga (Õlleühisus Linda) Peetrikülla kokkusaamisele. Seekord mul ise kahjuks ei olnud võimalust kohale minna, kuna Haapsalu ja Valge Daam ja esinemine. Peale õllede ära andmist ehmusin kui väike laps, kuna ma polnud see päev veel ise oma saisonit proovinudki, kahtlustasin, et õlled pole päris valmis. Õnneks olid mõned sõbrad hoovis ja lõin kohe ühelt saisonilt korgi maha, et nende arvamust saada. Maha nad seda ei kallanud ning ka tütarlastele läks väga peale. ABV pakuti 5% kanti. Midagi peaks ette võtma, mul lähevad need õlled kuidagi väga kangeks, retsept mul tegelikult 7.5%  ette ei näinud...


Kodupruulijate kokkuvõtte Saisoni-eri on taaskord teinud Alar oma blogis

Kes kohal käis, võib julgelt oma arvamust jagada. Mulle hakkab see aina rohkem ja rohkem meeldima
 


PS. Õlle sisse sai siis lõpuks apelsinikoor riivitud, ingver 5-6ks tükiks lõigatud ning koriandri seemned läksid as is.

PS2. Nimi õllele tuli enne dry-hopi lisamist.



Terviseks!

Silver


Miss Haizon

ABV 7.5%
IBU 27
EBC 11
OG 1.063
FG  1.006
Kogus 50l